Jak nauczyć się odpoczywać

Pędzisz przez życie niczym huragan, żonglując pracą, obowiązkami domowymi i życiem prywatnym? Czujesz się coraz bardziej zmęczony, wypalony i zestresowany? Wciąż szukasz kolejnych sposobów na zwiększenie produktywności, zamiast dać sobie czas na relaks? Pomimo narastającego stresu nie masz pojęcia jak nauczyć się odpoczywać?

Nie jesteś sam. Współczesny świat nie sprzyja sztuce relaksu. Ciągle bombardowani jesteśmy informacjami, bodźcami i obowiązkami. Kiedykolwiek życie zaczyna nam się wydawać przytłaczająco gorączkowe i mamy wrażenie, że nie nadążamy, naszym pierwszym instynktem jest często robienie czegokolwiek…byle nie odpoczywać.

Większość z nas próbuje wtedy pracować jeszcze ciężej lub zaplanować weekendy pełne aktywności. Sztuki prawdziwego odpoczynku musimy się jeszcze nauczyć.

Thich Nhat Hanh, znany wietnamski mnich zen buddyjski, najlepiej ujął to w swojej książce „Serce nauk Buddy”:

„Kiedy my, ludzie, chorujemy, to tylko się martwimy! Szukamy lekarzy i lekarstw, ale się nie zatrzymujemy. Nawet jadąc na wakacje na plażę czy w góry, nie odpoczywamy i wracamy bardziej zmęczeni niż wcześniej. Musimy nauczyć się odpoczywać”.

Thich Nhat Hanh

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Zrobienie sobie przerwy na regenerację i odnowę jest ważne nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Odpoczynek, w dowolnej formie, to sztuka, która może pomóc w przywróceniu energii, wyostrzeniu naszego spojrzenia i wniesieniu większej równowagi do naszego życia. Podczas odpoczynku:

  • Obniża się poziom stresu
  • Zwiększa się poziom energii
  • Poprawia się koncentracja i pamięć
  • Wzmacnia się układ odpornościowy
  • Zmniejsza się ryzyko chorób (zobacz też Stres a częste infekcje)

Jednak dzisiaj powszechne stało się postrzeganie pracy i odpoczynku jako przeciwieństw. Praca jest postrzegana jako aktywna i wartościowa: to w niej często udowadniamy swoją wartość. Z kolei odpoczynek jest często traktowany tak, jakby był czymś biernym i bezcelowym. 

W efekcie nie zostaje nam wiele czasu ani przestrzeni, byśmy mogli być sobą lub robić coś innego niż zajmowanie się obowiązkami dnia codziennego. To trochę jak w słynnej scenie z „Gdzie jest Nemo?” kiedy rybka Dori mówi „po prostu płyń dalej”. I przez jakiś czas to działa. Jesteśmy tak skupieni na stawianiu kroków naprzód, że nie ma miejsca na wątpliwości, ani na zauważenie, jak bardzo jesteśmy zmęczeni.

Jak nauczyć się odpoczywać?

Nadchodzi moment kiedy dochodzimy do ściany i szukamy sposobu, żeby poczuć się lepiej – bardziej wypoczęci, pełni energii i znowu sobą. Czujemy, że musimy zwolnić – zdjąć nogę z gazu. Jesteśmy tak skupieni na robieniu, że całkowicie tracimy kontakt z tym, co oznacza po prostu być. Jak nauczyć się na nowo odpoczywać. Nauczenie się odpoczynku może być trudne, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do ciągłego działania. Ale nie ma się czym martwić! Zamiast rzucać się na głęboką wodę, możesz zacząć od małych kroków.

1. Zadbaj o siebie

Ustaw granice. Poświęcaj sobie codziennie czas z dala od pracy, obowiązków rodzinnych czy innych zobowiązań, które mogą powodować stres i presję. Może to być zaledwie pół godziny dedykowane wyłącznie Tobie. Bez telefonów ani innych urządzeń. Ustal wokół tego czasu granice, abyś mógł się naprawdę zrelaksować, nie czując się winnym bycia „nieproduktywnym”.

2. Rób przerwy w ciągu dnia.

Nawet przy napiętym grafiku ważne jest, aby robić sobie w ciągu dnia miniprzerwy, aby się odstresować i nabrać energii. Zrób pięć minut przerwy na oddech, gdy czujesz się przytłoczony lub zmęczony, wyjdź na spacer, porozciągaj się lub wypij filiżankę herbaty — wszystkie te czynności pomogą Ci się zrelaksować i odmłodzić.

3. Bądź uważny na to, co myślisz

Negatywne myśli mogą szybko obniżyć poziom energii, dlatego ważne jest, aby dostrzegać kiedy pojawiają się negatywne myśli i próbować zastąpić je pozytywnymi (np. „Nie jestem wystarczająco dobry” można zastąpić „Wiele już osiągnąłem w życiu”). Serdeczność dla samego siebie ma ogromne znaczenie. Jeśli masz szczególnie trudne myśli, zamiast się na nich skupiać, spróbuj dać sobie wsparcie.

4. Znajdź ruch, który daje Ci radość i spokój

Ruszaj się codziennie. Ruch ciała niekoniecznie oznacza codzienny wysiłek na siłowni (zwłaszcza jeśli czujesz się wyczerpany). Raczej chodzi o znalezienie sposobów na delikatny ruch, który Ci się podoba, na przykład spacer po naturze, udział w łagodnych zajęciach jogi, a nawet po prostu taniec w przerwach między zajęciami. Każdy rodzaj ruchu, który poprawia Ci humor (i nie wyczerpuje) liczy się jako odpoczynek.

W naszym zabieganym życiu zbyt łatwo jest ulec otaczającej nas presji i zapomnieć o tym, jak ważne jest cofnięcie się i danie sobie czasu na regenerację. Odpoczynek, jest kwestią bardzo indywidualną – to, co działa dla innych, może nie działać dla Ciebie. Ale możesz wykorzystać te wskazówki jako punkt wyjścia do odkrywania swojej własnej relacji z odpoczynkiem i tego, czego potrzebujesz, aby czuć się wypoczętym, spokojnym, pełnym energii i swobodnym.

Osiągnięcie wewnętrznej równowagi bywa trudne. Sięgnięcie po odpowiednie wsparcia nie musi takie być. Jeśli nie wiesz, jak zwolnić, odwiedź Nów Centrum Psychoterapii Holistycznej. Czeka na Ciebie przestrzeń i zgrany zespół specjalistów, którzy pomogą Ci odzyskać równowagę i spokój.

 Zadzwoń do nas lub umów wizytę przed kalendarz online