Ból pleców na tle nerwowym – jak rozwiązać problem u źródła?
Słysząc słowo stres, najczęściej będziemy mieć same negatywne skojarzenia. A tak naprawdę jest to pojęcie w zupełności neutralne. Stres ma za zadanie motywować nas do działania. Sprawia, że wykonujemy powierzone zadania, nie tracąc przy tym energii i jednocześnie odczuwamy satysfakcję z wykonanej pracy. Ma wpływ na wiele procesów w naszym ciele, które podnoszą umiejętność koncentracji, zwiększają czujność, poprawiają pamięć i wspierają logiczne myślenie. Najprostsza definicja stresu będzie więc brzmieć: Stres to reakcja organizmu na sytuacje, które zaburzają jego harmonię lub przekraczają nasze możliwości radzenia sobie z nimi. To taki kurier, który dostarcza nam wiadomość, że „coś się dzieje i trzeba reagować”. Drugą stroną medalu jest nadmiar stresu, który wywołuje negatywne efekty w postaci złego nastroju i kiepskiego stanu zdrowia. Życie bez stresu jest właściwie niemożliwe. Jego umiarkowana dawka stymuluje nas do działania i sprawia, że jesteśmy czujni. Problem pojawia się wtedy, kiedy stres utrzymuje się na stałym wysokim poziomie przez dłuższy okres. A z biegiem czasu, przewlekły stres może przejawiać się jako np. ból pleców na tle nerwowym.
Przyczyny bólu pleców na tle nerwowym
Związek między bólem pleców a stresem jest złożony i może działać w obie strony. Naukowcy udowodnili, że przewlekły stres może prowadzić do przewlekłego bólu i na odwrót. Kiedy jesteśmy zestresowani, organizm w naturalny sposób uwalnia hormony: adrenalinę i kortyzol.
Adrenalina odpowiada za pierwotny odruch „walcz lub uciekaj”, który podnosi ciśnienie krwi i zwiększając jej dopływ. Powoduje napięcie i skurcz mięśni wokół kręgosłupa. Wszystko na wypadek, gdybyśmy musieli się zmobilizować i w każdej chwili uciec przed źródłem stresu.
To sprawia, że czujemy spięcie w ciele.
Kortyzol, potocznie znany jako hormon stresu – odpowiada za równowagę w naszym organizmie. Przewlekły podnosi poziomu kortyzolu, co prowadzi do stanu zapalnego, uszkodzenia tkanek i w efekcie – przewlekłego bólu.
Nie tylko długotrwały stres, ale również odczuwany lęk, depresja i silne emocje mogą prowadzić do napięcia mięśni, a w konsekwencji do bólu pleców. Dodatkowo stres może obniżać próg bólu, co sprawia, że nawet niewielkie napięcie mięśni będzie odczuwane intensywniej.
Objawy bólu pleców na tle nerwowym
To, w jaki sposób doświadczamy stresu, jest zależne od tego, jak ocenimy sytuację. Jeśli nasza ocena podpowiada nam, że sytuacja jest stresująca, wówczas organizm reaguje na bodziec. Najbardziej charakterystycznym skutkiem tej reakcji będzie napięcie mięśni, które nie będą rozkurczać się na tyle, ile powinny. W efekcie zmienia się nasza postawa i pojawia się ból.
Ból pleców na tle nerwowym może objawiać się dodatkowo:
- dolegliwościami w odcinku lędźwiowym lub szyjnym,
- sztywnością pleców,
- drętwieniem lub mrowieniem w nogach, lub rękach,
- trudnościami z poruszaniem się,
- bólami głowy,
- problemem ze snem.
Ból pleców wywołany stresem może być inny u różnych osób i manifestować się na kilka sposobów, w zależności od lokalizacji. Ten zlokalizowany w dolnej części pleców często jest tępy lub ostry. Charakteryzuje się uczuciem kłucia, sztywnością lub skurczami mięśni. Może także promieniować do nóg lub pośladków.
W przeciwieństwie do dolnej części ból w górnej części pleców może powodować uczucie palenia oraz ściskania lub nacisku między łopatkami. W niektórych przypadkach ból w górnej części pleców może również powodować ból w ramionach lub klatce piersiowej. Kiedy jesteś zestresowany, Twój sposób oddychania się zmienia. Ramiona są zgarbione, co powoduje ból w górnej i środkowej części pleców.
Jak rozpoznać, ból pleców na tle nerwowym
Pierwszą zasadą powinno być unikanie porównywania się z innymią. Każdy z nas ma indywidualną podatność na stres. I nie jest ona lepsza czy gorsza – jest po prostu inna. Może się też zmienić w różnych okresach czasu w zależności od wieku, doświadczeń i wiedzy. Ból pleców ma różne przyczyny, ale jest kilka znaków, które mogą wskazywać na to, że jest spowodowany stresem. Jeśli:
- doświadczasz obciążenia fizycznego lub emocjonalnego np. z powodu wymagającej pracy, trudności w związku,
- ból rozwija się powoli z czasem,
- nie odczuwasz żadnych innych objawów,
- ból przychodzi i odchodzi tzw. nerwobóle,
- ustępuje dzięki technikom redukującym stres,
to przyczyną może być stres. Napięcie odczuwane w szyi może powodować też bóle głowy. Z biegiem czasu ból pleców wpływa na postawę i sposób chodzenia, co może też prowadzić do bólu bioder, kolan i stóp.
Holistyczne podejście do leczenia bólu pleców
Stres i ból pleców to dwa powiązane stany, które znacząco wpływają na jakość naszego życia. Szacuje się, że dotyka on około pół miliarda ludzi na całym świecie. Jednak są na to skuteczne sposoby i nie musisz żyć, akceptując swój ból. Holistyczne podejście do leczenia bólu pleców skupia się zarówno na przyczynach, jak i objawach. Łączy w sobie:
- Terapię psychologiczną: pomaga znaleźć przyczynę bólu. Ułatwia identyfikację i redukcję czynników psychologicznych, które przyczyniają się do bólu pleców.
- Fizjoterapię: lokalizuje miejsca największego bólu, rozluźnia napięte mięśnie i poprawia elastyczności ciała.
- Masaż: zmniejsza ból i napięcia mięśni.
- Techniki relaksacyjne: głębokie oddychanie, medytacja i progresywna relaksacja mięśniowa mogą pomóc zmniejszyć stres i lęk (Zobacz też Jak nauczyć się odpoczywać).
Długotrwałe odczuwanie bólu nie tylko ogranicza nasze funkcjonowanie na co dzień, ale wywołuje również obniżenie nastroju i zabiera nam chęć do działania. Podchodząc kompleksowo do leczenia bólu pleców, poczujesz długo oczekiwaną ulgę nie tylko w ciele, ale również w umyśle. Terapia holistyczna to:
- Skuteczniejsze leczenie bólu
- Poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia
- Redukcja stresu i lęku
- Zwiększenie świadomości ciała
- Nabycie umiejętności radzenia sobie z bólem
Skontaktuj się z nami
Jeśli doświadczasz bólu pleców, który utrudnia Ci funkcjonowanie na co dzień to Nów – Centrum Psychoterapii Holistycznej jest miejscem, gdzie kompleksowo zajmiemy się Twoimi potrzebami.
U nas możesz połączyć pracę terapeutyczną z równoległą pracą nad przyczynami objawów somatycznych, które wysyła Twoje ciało. Masz gwarancję, że Twoje problemy i dolegliwości zostaną uwzględnione w procesie odzyskiwania równowagi i dążeniu do życia wolnego od bólu.
Zadzwoń do nas lub umów wizytę przed kalendarz online